v Pracovní

přečteš za 3 min

Hledal jsem dlouho optimální konfiguraci počítačů, tabletů a mobilních telefonů pro práci a zábavu. Před čtyřmi lety jsem pracoval jako webdesignér a zkoušel místo windows používat linux.

Linux se mi na práci moc neosvědčil. Nenašel jsem profesionální HTML/CSS/PHP editor, GIMP mi také moc nevyhovuje a správa fotek včetně editace je stejně nejlepší v Zoner Photostudiu. Bluefish je na kódování sice použitelný, ale jen jako taková nouzovka. Vim jsem se nikdy nenaučil používat, tak jsem měl linux dlouhou dobu na notebooku jako rychlý operační systém vhodný na vyřízení emailů, brouzdání po netu, ale ne primárně k práci.

iMac  24″ 2006 + externí 24″

Další etapa mého vývoje bylo seznamování s Mac OSX a Applem obecně. Nejprve to byl iPhone 2G, který i po 4 letech stále funguje. Nedávno jej nahradil iPhone 3GS 32GB. Dále se mi zalíbil malý mp3 přehrávač iPod Shuffle a jako tablet do postele iPad první generace. K práci jsem měl chvilku klasický bílý macbook připojený na externí monitor, ale výkonem byl na tom hodně špatně. Vystřídal jej bílý iMac 24″, se kterým se již dalo plnohodnotně pracovat. Byl to můj hlavní seznamovací stroj s Mac OSX. Za 4 roky jsem vyměnil hard disk, místo Leoparda nainstaloval Snow a teď Liona, doplnil RAM na 4 GB a iMac stále slouží více než uspokojivě. Mám ho teď jako multimediální centrum na hudbu a filmy, občas na něm pustím photoshop a něco málo si nakreslím.

Vyzkoušel jsem také Macbook Pro 13″ model 2011. Nemůžu říct, že by to byl vyloženě špatný stroj, ale v tomhle ohledu úplně souhlasím s Radkem Hulánem, že za ty peníze v Pro(fi) variantě to mohli v Applu vyrobit lépe. Neškodilo by větší rozlišení, lépe vyřešit chlazení (při práci se Macbook tak zahřál, že při spuštění větráků to byl zvuk startujícího letadla) nebo zrovna nasadit SSD disk a ne 5400 otáčkovou starou hujdu. Po měsíci šel pryč z domu.

Macbook nahradil notebook Lenovo ThinkPad T420s. Na ThinkPady nedám dopustit. Můj první notebook byl TP A22e, nahradila jej R50e, pak nějaký z řady Z a poslední notebook byla R61. ThinkPady prostě považuju za nejlepší notebooky určené pro každodenní práci.

Současná situace (2011), která mi maximálně vyhovuje:
 iMac 24″ — Mac OSX Lion — osobní počítač, filmy, hudba, photoshop a Things na GTD
 ThinkPad T420s — Win7 pro 64bit — pracovní stroj pro vývoj webů, eshopů a jejich testování v různých prohlížečích, úprava a správa fotek
 iPad — konzumace obsahu, čtení PDF a hraní her
 iPhone 3GS — pracovní telefon, synchronizace s iPadem a iMacem

Chceš něco dodat?

Komentář